MyRoof orange logo

Frequently asked questions

1. Czy dach solarny to dach fotowoltaiczny?

Tak. Pod tymi nazwami kryje się to samo, zintegrowane rozwiązanie, które łączy cechy prawdziwego, solidnego dachu z funkcją fotowoltaiczną.


2. Dlaczego dach zintegrowany jest lepszy niż dach z panelami fotowoltaicznymi?

Po pierwsze wygląd: otrzymujesz nowoczesny, designerski dach o ponadczasowej stylistyce, który może stwarzać wrażenie jednolitej szklanej powierzchni, bez aluminiowych ram.  

Po drugie konstrukcja: nie obciążasz podwójnie elementów konstrukcyjnych więźby dachowej. Panel dachu solarnego nie leży na pokryciu, ale zastępuje pokrycie.

Po trzecie brak ryzyka uszkodzenia dachu: montażysta (dekarz) tylko raz wchodzi na dach i montuje na nim tylko jedno urządzenie, zamiast ingerować w istniejące pokrycie.


3. Czy mając dach solarny, będę prosumentem?

Tak. Prosument to każda osoba, która wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii. Może ją magazynować i przekazywać nadwyżkę do sieci energetycznej. Posiadając nasz dach solarny i odpowiednią umowę z zakładem energetycznym, staniesz się prosumentem.


4. Czy dach solarny jest bezpieczny?

Tak. Prawidłowo zainstalowany przez doświadczoną ekipę dach solarny jest w pełni bezpieczny. We wszystkich naszych instalacjach montujemy optymalizatory, które gwarantują ich bezpieczne i bezawaryjne działanie.


5. Jak dużo czasu będzie zajmować mi obsługa dachu fotowoltaicznego? 

Innowacyjność naszego rozwiązania polega na tym, że jest ono całkowicie bezobsługowe. Prąd produkowany jest bez Twojej ingerencji.
 

6. Czy mogę wykorzystać system MyRoof do renowacji istniejącego dachu?

Tak, możesz. Dopasujemy projekt do Twoich oczekiwań.

7. Czy budowa dachu solarnego trwa dłużej niż zwykłego dachu?

Nie. Czas instalacji dachu solarnego MyRoof jest analogiczny do czasu budowy zwykłego dachu.

8. Czy istnieje system monitorowania dachu solarnego? 

Tak. A przy tym efektywność i prawidłowość działania możesz kontrolować prostą i intuicyjną aplikacją w swoim smartfonie, nawet będąc na wakacjach bardzo daleko od domu.

9. Jaka jest żywotność dachu solarnego?

Dach solarny MyRoof jest trwały jak tradycyjne pokrycia dachowe. Po 30 latach nadal będziesz dysponował ponad 87% jego początkowej mocy wyjściowej.


POZOSTAŁE:


1.Co to jest fotowoltaika? 

Jak doskonale wiesz, termin fotowoltaika oznacza sposób na przetworzenie energii ze słońca na energię elektryczną. Proces ten jest dość prosty. Panele fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne na prąd stały, a następnie falownik zamienia go na prąd przemienny — taki, jaki masz w gniazdku. Dzięki temu energia słoneczna może być wykorzystana do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w twoim domu.


2. Jak mogę korzystać z fotowoltaiki?

Możesz zamówić nadbudowę na swoim dachu w postaci paneli fotowoltaicznych, lub w formie zintegrowanej, gdzie panele fotowoltaiczne pełnią również funkcję pokrycia dachowego (z ang. BIPV – Building Integrated Photo voltaics) np. system MyRoof.


3. Czy dach solarny jest przyjazny dla środowiska?

Tak. Bardzo istotnym kryterium przy projektowaniu naszego rozwiązania było właśnie bezpieczne środowisko. Z racji braku ramek wokół panelu MyRoof zużywa mniej metalu, a zastąpienie panelem części pokrycia dachu, sprawia że cały budynek jest lżejszy.


4. Co z efektywnością dachu solarnego w pochmurne i deszczowe dni?

W takim przypadku skorzystasz z nadwyżek energii wytworzonej w dni słoneczne i zmagazynowanej w sieci lub akumulatorach.


5. Jakie urządzenie elektryczne mogą być zasilane energią ze słońca?

Wszystkie! Po przejściu przez falownik, prąd z twojego dachu solarnego nie różni się parametrami od tego z elektrowni. Zatem wszystkie urządzenia elektryczne które posiadasz w domu, będą działać prawidłowo. 


6. Czy dach fotowoltaiczny można zamontować na budynkach przemysłowych lub komercyjnych?

Tak! Nasza technologia nie boi się efektu skali. System MyRoof może pokryć nawet bardzo duże obiekty.

7. Jakie potrzebuję dokumenty do wykonania instalacji ?

Gdy zdecydujesz się na nasze rozwiązanie, otrzymasz kompleksową pomoc. Sprawdzimy konstrukcję więźby dachowej, warunki techniczne przyłącza energetycznego i wszystkie inne parametry. Otrzymasz wszystkie dokumenty potrzebne do tego, by twój dach fotowoltaiczny działał długo, efektywnie i bezawaryjnie.


8. Czy każdy może podłączyć się do sieci elektroenergetycznej jako prosument? 

Tak. Każdy, kto chce produkować energię dla własnych potrzeb (w rozumieniu ustawy o OZE) może założyć instalację o mocy nieprzekraczającej 50 kW. A zakład energetyczny ma obowiązek magazynowania od nas nadwyżek wyprodukowanego prądu.


9. Po jakim czasie zwróci się koszt zakupu dachu solarnego?

To zależy. Większe instalacje o większej mocy i w miejscach, gdzie częściej świeci słońce zwrócą się szybciej od mniejszych, o mniejszej mocy, w miejscach, gdzie słonecznych dni w roku jest mniej. Nasz doradca pomoże w stosownej kalkulacji.

10. Czy na dach solarny muszę mieć zezwolenie? 

Nie. Jeżeli Twoja instalacja nie przekracza mocy 50 kW, nie trzeba mieć pozwolenia. Wystarczy projekt, który Ci dostarczymy.


11. Czy dach solarny trzeba zgłosić do zakładu energetycznego?

Tak, zamiar montażu dachu solarnego należy zgłosić do zakładu energetycznego przed rozpoczęciem prac budowlanych. Montaż dachu solarnego należy zgłosić do dostawcy energii również po to, by wymienił twój licznik prądu na taki, który będzie działał w obu kierunkach. To znaczy mierzył, ile energii zużyłeś, a ile oddałeś do sieci.

12. Czy w związku z zakupem dachu solarnego muszę zgłosić się do Straży Pożarnej? 

Tak, w przypadku instalacji o mocy 6,5 kW i więcej istnieje obowiązek powiadomienia Państwowej Straży Pożarnej. Od nas otrzymasz uzgodniony projekt.


13. Co to jest inwerter?

Inwerter, zwany również falownikiem, to urządzenie którego głównym zadaniem jest zamiana prądu stałego (taki produkują ogniwa słoneczne) na prąd zmienny (taki masz w gniazdku).


14. Czy do instalacji zintegrowanego dachu solarnego potrzebuję dodatkowy licznik?

Nie dodatkowy, ale inny: każdy prosument musi mieć zamontowany licznik dwukierunkowy przed uruchomieniem instalacji fotowoltaicznej. Licznik dwukierunkowy zlicza ilość pobranej energii z zakładu energetycznego i ilość energii wyprodukowanej. Taki licznik zamontuje zakład energetyczny po podpisaniu umowy prosumenckiej. 


15. Czy fachowiec który montuje MyRoof ma odpowiednie kwalifikacje?

Oczywiście! Dekarz, który będzie montował u ciebie dach fotowoltaiczny, jest przez naszą firmę odpowiednio przeszkolony, co potwierdza odpowiedni certyfikat.

16. Dlaczego firma mdm NT jest sprawdzonym dostawcą dachów solarnych?

Firma mdm NT od 27 lat produkuje akcesoria i membrany dachowe. Doświadczenie i wiedzę pozyskaną w tym czasie wykorzystaliśmy w stworzeniu zintegrowanego dachu solarnego. Unikatowa konstrukcja dachu wypracowana wspólnie z dekarzami pozwala na szybki montaż dachu, równocześnie zapewniając jego bezpieczeństwo i trwałość.

17. Czy jest możliwe wykonanie naroża dachu lub powierzchni dachu w formie trójkątnej czy trapezowej używając system MyRoof?

Tak. Dach składa się z części aktywnej wykonanej z paneli, oraz z części pasywnej zaprojektowanej przez MyRoof, oraz wykonanej przez instalatora. Materiał dla części pasywnej może być wykonany zgodnie z wytycznymi i oczekiwaniami z praktycznie dowolnego dostępnego materiału dachowego.


18. Co oznacza część aktywna i nieaktywna dachu?

Częścią aktywną dachu jest ta pokryta panelem solarnym, a więc produkująca prąd. Nieaktywną – pokryta innym materiałem dachowym.


19. Czym jest pokryta część nieaktywna?

Część nieaktywna dachu może być pokryta praktycznie dowolnym materiałem. Projekt dachu MyRoof, który sporządzamy przed montażem, może uwzględnić praktycznie wszystko, czego zapragniesz.

20. Jaką moc ma dach MyRoof?

Moc zależy od ilości zastosowanych paneli. Dlatego warto, jeżeli masz duży dach, zdecydować się na dużą instalację (o większej ilości paneli). Duże instalacje również szybciej się zwracają.


21. Czy wymagane jest pełne deskowanie pod system MyRoof?

Tak. Dach, na którym chcesz zamontować system MyRoof, powinien posiadać pełne płytowanie OSB całej połaci.

22. Czy pod MyRoof trafi specjalna membrana? 

Tak. Opracowaliśmy specjalną membranę dachową dla systemu MyRoof. Używamy systemowej membrany, specjalnie zaprojektowanej i dopasowanej do potrzeb systemu MyRoof.

23. Czy MyRoof jest odporny na grad?

Tak. Panele stosowane w systemie MyRoof są odporne na grad, co potwierdza międzynarodowy certyfikat IEC 61215. Potwierdza on, że nie uszkodzą tych paneli nawet 25 milimetrowe gradziny spadające z prędkością 23 m/s. Ten parametr odpowiada klasie 2 odporności na grad (w 5-stopniowej skali używanej głównie w krajach zachodnich).